تحلیل بازار و هیجانات بازار لوازم جانبی موبایل در ایران

تحلیل بازار و هیجانات بازار لوازم جانبی موبایل در ایران

بازار لوازم جانبی موبایل در ایران

بازار لوازم جانبی موبایل در ایران، یکی از بازارهای پر رونق و مکاره است. از این بازار، افرادی همچون حاج رضا علاالدین، صدها ترخیص کار ثروتمند و هزاران قاچاق‌بر بیرون آمده‌اند. در گذشته، مسافران بسیاری با هواپیمای ماهان به چین سفر می‌کردند و بیشتر آنها وارد کنندگان لوازم جانبی موبایل بودند. اما امروزه این بازار رونق سابق را ندارد. در اکثر شهرهای ایران، پاساژهای فروش موبایل وجود دارند که هیچ‌کدام نتوانسته‌اند به موفقیت علاالدین و چارسو در پایتخت دست پیدا کنند.

تأمین با ارز قاچاق

بخش بزرگی از لوازم جانبی موبایل ایران با ارز قاچاق تأمین می‌شود. علت این موضوع این است که ترخیص‌کارهای لوازم جانبی، ارز دریافتی از دولت را به واردکنندگان نمی‌دهند. واردکنندگان هم اعتراضی ندارند، زیرا ترخیص‌کاران بار چندین واردکننده را به‌صورت همزمان ترخیص می‌کنند و بیشتر واردکنندگان سرمایه کافی برای آوردن یک کانتینر کامل و توانایی ترخیص بار از گمرک را ندارند. بسیاری از آنها حتی نمی‌دانند ترخیص‌کار برای بار آنها ارز نیمایی دریافت می‌کند.

قاچاق لوازم جانبی موبایل

قاچاق کالا

بخش بزرگی از قاچاق کالا در ایران مربوط به لوازم جانبی موبایل است. این کالاها کوچک، سبک و گران هستند که این ویژگی‌ها برای قاچاق‌برها ایده‌آل است. طبق تحقیقات تیم بازرگانی ایده گستر، هزینه قاچاق هر کارتن با اندازه معمولی و وزن ۱۰ تا ۲۰ کیلو از دبی به تهران چهار میلیون تومان است. هزینه بالا برای قاچاق کالاهای بزرگ مانند میز یا صندلی مقرون به‌صرفه نیست، اما لوازم جانبی موبایل مناسب قاچاق هستند. البته اسپیکر و هدست به دلیل حجم بالا، هزینه قاچاق بیشتری دارند و واردات قانونی‌شان به‌صرفه‌تر است.

تأثیر نوسانات دلار

یکی از اصنافی که با اندک نوسان دلار تحت تأثیر قرار می‌گیرد، فروش لوازم جانبی موبایل است. اگر به سامانه نیما مراجعه کنید، خواهید دید که قیمت دلار در اکثر مواقع ثابت است یا نوسان کمی دارد. علت التهاب بازار با اندک نوسان دلار این است که اکثر واردکنندگان این صنف خرده‌پا بوده و با ارز قاچاق کالای خود را وارد می‌کنند.

خرید و فروش در بازار

نکته جالب در این بازار این است که اکثر موبایل فروشان عقیده‌ای به خرید کالا در قیمت کف ندارند. در زمانی که قیمت دلار رو به پایین است، بازار رونق ندارد و برعکس، زمانی که دلار رو به بالاست، بازار پر رونق می‌شود. شاید علت این موضوع جوان بودن صنف موبایل و احساسی تصمیم گرفتن آنها باشد. تجار حرفه‌ای می‌دانند خرید در بازار افزایشی کار اشتباهی است، اما این اصل تجارت در بازار لوازم جانبی موبایل صدق نمی‌کند.

قیمت لوازم جانبی

قیمت‌گذاری

متأسفانه در این صنف چیزی به نام انصاف وجود ندارد و برخی کالاها با بیش از ده برابر سود به مشتری فروخته می‌شوند. در بیشتر موبایل‌فروشی‌های پایتخت، هنگام فروش کالا به قیمت خرید توجه نمی‌شود، بلکه به حداکثر قیمتی که می‌توان کالا را فروخت توجه می‌کنند. به همین دلیل، لوازم جانبی گوشی‌های گران قیمت، گران‌تر است.

واردات در شهرهای مرزی

در شهرهایی مثل بانه و سقز، روال واردات کالا به این شکل است که ابتدا کالا از چین به عراق منتقل می‌شود، سپس به سلیمانیه می‌رود و از آنجا با کوله‌بر به داخل ایران می‌آید. کوله‌بران درآمد بسیار بالایی از این راه به دست می‌آورند. در این شهرها، علت ارزان بودن کالا قاچاق بودن آن نیست، بلکه فروشندگان به دلیل رقابت بالا کالا را با سود کمتری می‌فروشند. هزینه‌هایی مثل اجاره مغازه در بانه نیز بسیار کمتر است.

اهمیت استفاده از لوازم جانبی موبایل

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

One thought on “تحلیل بازار و هیجانات بازار لوازم جانبی موبایل در ایران

  1. 9158325350 گفت:

    با تشکر از مطالب ارزشمند شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *